Stres

Stres

Żyjemy w bardzo stresujących czasach. Nieustanny nacisk w mediach tradycyjnych czy społecznościowych na to, aby mieć więcej pieniędzy, lepsze stanowisko, markowe ubrania czy samochody powoduje, że funkcjonujemy w ciągłym napięciu. Pomóc w rozładowaniu emocji może nam aktywność fizyczna i trening. Musimy jednak wiedzieć, w jaki sposób ćwiczyć, aby pomóc swojemu organizmowi, a nie mu zaszkodzić.

Czym jest stres i jak wpływa na nasz organizm?

Stres to reakcja organizmu na przeżywane doświadczenia lub zdarzenia, najczęściej nieprzyjemne i niekomfortowe. Mimo tego, że kojarzy nam się to słowo negatywnie, stres może działać mobilizująco, jest bodźcem do podjęcia działania lub osiągnięcia zakładanego celu. Niestety przewlekły lub silny stres może bardzo negatywnie wpływać na nasz organizm – nie tylko na psychikę, ale także możliwości wydolnościowe. Regularne odczuwanie dyskomfortu i negatywnego napięcia prowadzi do zaburzeń takich jak nerwica czy depresja.

Aktywność fizyczna a stres

Jednym ze sposobów walki ze stresem jest regularna aktywność fizyczna, która przeciwdziała negatywnym wpływom przewlekłego stresu na organizm. Codzienny ruch zapewnia lepszą tolerancję na negatywne emocje, korzystnie wpływa na redukcję ryzyka wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych czy metabolicznych oraz poprawia nastrój. Jest to powiązane z wydzielaniem się w trakcie wysiłku fizycznego beta-endorfin, czyli hormonu szczęścia. Poza tym aktywność fizyczna oddziałuje bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, co korzystnie wpływa na samopoczucie i zwiększa poczucie własnej wartości, pomagające na każdym kroku codziennego życia.

Nasz organizm reaguje na stres, przygotowując się do nagłej konieczności zwiększenia aktywności mięśniowej – ciało identyfikuje to jako poczucie zagrożenia, więc przygotowuje się do ewentualnej walki czy ucieczki. Aktywność fizyczna pozwala rozładować to napięcie, ale tylko na krótki czas. Dlatego właśnie tak ważne są regularne ćwiczenia, aby stale redukować odczuwany stres i oczywiście by polepszyć swoją kondycję i sprawność fizyczną.

Stres a kortyzol – czyli co za dużo, to nie zdrowo

Ćwiczenia fizyczne są więc pewnego rodzaju obroną przed szkodliwym wpływem stresu na nasze ciało i psychikę – są jak lek, który uśmierza ból spowodowany negatywnymi emocjami. Należy pamiętać jednak o zachowaniu umiaru, także przy aktywności fizycznej. Gdy treningi są zbyt częste lub zbyt wyczerpujące dla organizmu, dochodzi do zwiększenia poziomu kortyzolu we krwi – co sprawia, że ćwiczenia fizyczne nie redukują stresu, a tylko nasilają napięcie, które nas męczy. Może to doprowadzić do frustracji i do porzucenia siłowni lub biegania ze względu na utratę motywacji. Oczywiście do stałego zwiększenia poziomu kortyzolu nie dochodzi po jednym zbyt intensywnym treningu, ale po systematycznym przetrenowaniu.

Ważne jest więc, aby dobrze ocenić swoje możliwości i dopasować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Jest to szczególnie trudne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z siłownią, bieganiem czy regularną jazdą na rowerze, oczekując szybkich i widocznych rezultatów, a jednocześnie zmagając się z przewlekłym stresem. Zbyt duże oczekiwania i narzucona presja działają destrukcyjnie i sprawiają, że aktywność fizyczna zamiast przyjemnością staje się kolejnym stresogennym czynnikiem.

Właściwa i dobrze dopasowana do Twoich możliwości aktywność fizyczna to nie tylko droga do uzyskania satysfakcjonującej sylwetki, ale także klucz do zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważna jest także odpowiednia dieta, która ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli chciałbyś zacząć przygodę ze sportem i zdrowym odżywianiem, ale szukasz pomocy doświadczonej osoby, chętnie pomogę Ci w rozpisaniu diety i określeniu, jaka aktywność fizyczna jest dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, że ruch to podstawa zdrowego trybu życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *